Amasya

Şehzadeler Şehri adıyla bilinen Amasya, Osmanlı zamanında en önemli şehirlerden biri konumundaydı. Çünkü Osmanlı tahtının veliaht şehzadelerinin büyük bir kısmı Amasya’da yetişmişlerdi. Tarihi Osmanlıdan çok daha eskiye dayanan Amasya, MÖ. 60 ve MS. 19.yılları arasında Amasya’da doğduğu tahmin edilen ve Coğrafya bilimini bulan kişi olarak tanınan Strabon’un yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amasya ismi Amasseia olarak karşımıza çıkmaktadır.

O günden bu yana ayakta kalan şehir, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde, Anadolu’yu Samsun Limanı’na bağlayan yol üzerinde bulunmaktadır. Şehrin kuzey tarafında Samsun, güney tarafında Yozgat, doğu tarafında Tokat, batı tarafında ise Çorum bulunmaktadır. Tarihi olarak sahip olduğu zenginliğinin yanında doğal güzellikleri sayesinde de ön plana çıkan Amasya’da gezip görebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Ayrıca Amasya’nın dillere destan elması, ülke genelinde oldukça ünlü ve bilinirdir.

Kaç günde gezilir: Amasya’yı gezmek istediğinizde ortalama 1 – 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Ziyaret için en uygun zaman: Karadeniz iklimi ve karasal iklim arasında bir geçiş noktası olan Amasya’da yıl boyunca en sıcak zaman Temmuz ve Ağustos’ta; en soğuk zaman ise Ocak ayında yaşanmaktadır. Yine de yaz aylarında karasal iklimde olduğu gibi fazla kurak bir havaya sahip olmayan Amasya daha ılık bir havaya sahiptir. Amasya’ya seyahat etmek için yılın en uygun zamanı Mayıs ile Eylül arasında kalan 4 aylık sezon olacaktır. Ancak daha serin ve esintili bir ortamı tercih ederseniz, seyahatinizi Eylül – Ekim aylarında yapmanız daha iyi olacaktır.

Amasya Gezilecek Yerler

Yalıboyu Evleri

Amasya’da gezilebilecek yerler listesindeki ilk ve en önemli yer olan Yalıboyu Evleri, Amasya’nın sahip olduğu simgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Yeşil Irmak kenarındaki tarihi evler, dik bir dağın bitiminde bulunduğu için oldukça estetik ve ilgi çekici bir manzara oluşturmaktadır.

Genellikle birkaç katlı olan bu evler, ahşap ve beton malzeme kullanılarak yapılmıştır. Zaman zaman restore edilen bu tarihi evlerin olduğu yeri görmek isterseniz, Yeşil Irmak kenarına kadar gelmeniz yeterli olacaktır.

Adres: Bahçeleriçi, Büyük Ağa Cd. No: 1, 05200 Amasya Merkez/Amasya                     

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi, Amasya’da gezilecek yerler listemizdeki olmazsa olmaz yerlerden biridir. Amasya’nın şehir merkezine tepeden kuş bakışı bir biçimde bakan bu görkemli kale, şehrin en önemli tarihi ve mimari yapılarından biridir. Şehir merkezinden geçen Yeşil Irmak’tan 300 m yükseklikte bulunan Harşena Dağı’nın üzerindeki Amasya Kalesi’nin üzerinde herhangi bir yazı ve kitabe bulunmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Bazı kaynaklar kalenin Pontus kralı zamanında yaptırıldığı söylese de, kalenin yıkılmış kalıntıları içinde Eski Tunç Çağı’ndan kalan parçalarda bulunmaktadır. Türklerin 1075 yılında şehri almasından sonra kaleye pek çok bölüm eklenmiş ve bakım süreçlerinden geçmiştir. Kesme taş ve molozdan inşa edilmiş olan kale içerisinde Osmanlı zamanından kalan hamam ve birçok mezar yer bulunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan dağa ve kaleye kolayca çıkabilmeniz için bir yol bulunmaktadır.

Adres: 05000 Yuvacık, Amasya Merkez/Amasya

Çalışma saatleri: 09.00 – 16.45 *Her gün açık

Giriş ücreti: 5 TL

II. Bayezid Külliyesi

Amasya’nın nadide simgelerinden biri olan Bayezid Külliyesi, Yeşil Irmak’ın kenarında bulunan oldukça estetik bir yapıya sahip tarihi eserlerdendir. 1481 yılında II. Bayezid’in tahta çıkmasıyla yaptırmaya başladığı ve 1486’da tamamlanan külliye ve yanında yer alan cami, mimari özellikleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Nehrin hemen yanında konumlanan bu büyük külliye, şehrin sahip olduğu önemli tarihi eserlerinden biridir. Geniş ve büyük avlusu, el işlemeli taç kapısı ve mimari işçiliğiyle ziyaret edenlerin büyük ilgisini çeken yapıyı, Amasya’ya yapacağınız bir geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Hacı İlyas, Sultan II. Bayezit Cami No: 47, 05100 Merkez/Amasya

Giriş: ücretsiz