İstanbul – Ankara ve Ankara – İstanbul Yolculuğu

İstanbul’dan Ankara’ya seyahat etme fikri varsa aklınızda, hiç kendinizi tutmayın ve bu fikrinizi gerçeğe dönüştürün. Sürüş keyfinin hayli yüksek olduğu yollar haricinde İstanbul’dan Ankara’ya seyahatte sizleri harika yerler beklemektedir. Hem araçla çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz hem de seyahatin keyfini doya doya yaşayacağınız bu yolculuk yaklaşık olarak 450 kilometre sürecektir. Seçtiğiniz yol güzergâhına ve araç kullanımınıza bağlı olarak 5 ile 7 saat arasında sürecek bu mükemmel seyahate hazırsanız size nasıl gideceğinizi tarif edelim.

İstanbul’dan Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’ya seyahatte eğer hiçbir yere uğramadan gidecekseniz yaklaşık olarak 5 saat gibi bir sürede varabilmeniz kuvvetle muhtemeldir. İstanbul içerisinde gireceğiniz trafiğe göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun haricinde yol üzerinde duraklamak istediğiniz yerler olursa bu süreyi oldukça aşabilirsiniz. Ankara – İstanbul – Ankara otoban ücretlerine yola çıkmadan önce bakmanızı tavsiye ederiz.

Tüm bunların haricinde bu rotayı özel aracınız dışında şehirlerarası otobüslerle de rahatlıkla gidebilirsiniz. Ankara İstanbul otobüs bileti veya İstanbul Ankara otobüs bileti şeklinde arama motorlarında arama yaptığınızda bilet alabileceğiniz yerler karşınıza çıkacaktır. Ayrıca biletinizi otogarlardan da rahatlıkla alabilirsiniz.z

İstanbul’dan Ankara’ya veya tam ters istikamette özel aracınızla gitmek için şu seçeneklere sahipsiniz:

  1. Anadolu Otobanı üzerinden D-140 yoluna kullanarak Mudurnu-Adapazarı Yolu’ndan ilerleyebilirsiniz. Buradan yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 6 saat sürecektir.
  2. Anadolu Otobanı’nı kullanarak direkt olarak seyahat edebilirsiniz. Burasıda yaklaşık 5 saat sürecektir.
  3. Eski Ankara Yolu olarak bilinen yolu kullanabilir, yani Gebze’den sonra Bursa üzerinden D200 karayolunu kullanabilirsiniz.
  4. Bolu Dağı Tüneli’ni kullanabilirsiniz. Tünel 2.788 km uzunluğundadır. Bu tünel sayesinde iki şehir arasında çok daha hızlı seyahat etmek mümkün olmuştur. Tünelde bulunan ışıklı levhalar hız limiti ve yol bilgilerini yararlanmanız için size gösterecektir.

İstanbul – Ankara Rotasında Görülmesi Gereken Yerler

Sapanca                                              

E-80 karayolu üzerinden Ankara’ya doğru ilerlerken Anadolu Otobanı Sapanca bağlantısına ulaşarak, 12 km uzaktaki yani yaklaşık olarak 16 dakikada mesafede bulunan Sapanca Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bir tarif vermek gerekirse, Anadolu Otoyolu/O-4/E80 ara yolunu takip ederek Anadolu Otoyolu Sapanca Bağlantısı çıkışını kullanmalısınız. İzmit Caddesi istikametinden sağa dönerek Anadolu Otoyolundan çıkıp sapanca gölü yoluna gireceksiniz. Bu yolun sonunda sizi harika bir gölün etrafında çevrili ağaçlar, kafeler ve şık restoranlar bekliyor. Eğer buraya geldiğinizde karnınız acıkırsa Sapanca’da bulunan Restoranlara giderek muhteşem balık yemeklerini tadabilirsiniz. Eğer sadece bir kahve içmek isterseniz Pir Cafe’nin renkli sandalye ve samimi ortamını sizler için tavsiye ederiz.

Bolu Dağı

Bolu Tüneli hem yaşanan trafiği azaltmak hem de çok daha güvenli bir seyahat deneyimi sunmak açısından çoğu sürücünün tercih ettiği bir güzergâhtır. Anadolu Otoyolu üzerinden Kaynaşlı’ya vardığınızda Bolu Dağı başlamaktadır. İstanbul Ankara rotasında dinlenme tesisi açısından burası oldukça fazla seçenek sunmaktadır. İsterseniz araç kullanırken tüneli kullanmayıp dağ yolunu takip edebilirsiniz. Muhteşem Bolu Dağı manzarası, sık virajlı yolları ve yol kenarında rastlayacağınız lezzetleriyle ünlü Bolu Dağı’nda mangal keyfi yapabilirsiniz. Eğer seyahatiniz için alışveriş yapmanız gerekiyorsa E-80 yolu üzerinde bulunan HighWay Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Bu alışveriş merkezinde sizleri dünya markalarının outlet mağazaları ve fast food zincirleri karşılayacaktır.